Parametrics
ntsd1xh103fpb30 absolute maximum ratings: (1)Resistance (25℃): 10k ±1% ohm; (2)B-Constant (25-50℃): 3380 ±0.5% K; (3)B-Constant (25-80℃) (Reference Value): 3428 K; (4)B-Constant (25-85℃) (Reference Value): 3434 K; (5)B-Constant (25-100) (Reference Value): 3455 K; (6)Permissive Operating Current (25℃): 0.38 mA; (7)Rated Electric Power (25℃): 15 mW; (8)Typical Dissipation Constant (25℃): 1.5 mW/℃; (9)Thermal Time Constant: 7 s.
Features
Diagrams
ntsd1xh103fpb30 package dimensions
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
NTSD1XH103FPB30
NTSD1XH103FPB30
THERMISTOR 10K OHM 30MM L NTC
Data Sheet
Quantity
NTSD0WF104EE1B0
NTSD0WF104EE1B0
Murata
Thermistors - NTC 100k ohm +/-3% NTC for Temp Sensor
Data Sheet
NTSD0WF104FE1B0
NTSD0WF104FE1B0
Murata
Thermistors - NTC 100Kohms
NTSD0XH103EE1B6
NTSD0XH103EE1B6
Thermistors - NTC 10k ohm +/-3% NTC for Temp Sensor
NTSD0XH103FE1B0
NTSD0XH103FE1B0
Thermistors - NTC 10k ohm +/-1% NTC for Temp Sensor
NTSD1WB203FPB40
NTSD1WB203FPB40
Murata Electronics North America
THERMISTOR 20K OHM 40MM L NTC
NTSD1WB203FPB50
NTSD1WB203FPB50
THERMISTOR 20K OHM 50MM L NTC